Kürtaj İçin En Uygun Yöntem Hangisidir

Kürtaj İçin En Uygun Yöntem Hangisidir

Kürtaj günümüzde en sık uygulanan cerrahi müdahalelerden biridir. Daha çok gebelik sonlandırmak amacıyla yapılmakla birlikte düzensiz kanamalarda, menopoz sonrası olan kanamalarda ve bazen polip tedavisinde de kürtaj uygulanabilmektedir.

Kürtaj genellikle lokal anestezi ile yapılmakla beraber genel anestezi altında da yapılabilmektedir. İşlem esnasında eskiden küret olarak adlandırılan ucu keskin aletler kullanılmaktaydı fakat günümüzde Karmen olarak adlandırılan, negatif basınç oluşturarak ince bir kanül yardımıyla gebelik ürününü içine çeken ve bu yolla gebeliği sonlandıran son derece özel aletler kullanılmaktadır. Bu işleme vakum kürtaj denmektedir. Bu özel aletler kesin olarak tek kullanımlık olduklarından enfeksiyon riskini son derece azaltmakta ve yapı itibariyle ince plastik uçlu olduklarından kürtaj işlemi esnasında çok daha az ağrıya, çok daha az yan etkiye sebep ve neden olmaktadırlar.

Kürtaj işlemi kanunen 10 hafta ile sınırlandırılmıştı. Bazı özel durumlarda ve bebekte sakatlık saptandığında çok daha ileriki haftalarda da gebelik sonlandırılabilir.

Kürtaj için annenin yaşı ve evli olup olmadığı da kesinlikle önemlidir. 18 yaşından büyük anne eğer bekarsa kendi isteiği ile kürtaj olabilir fakat evli olduğu durumlarda kesinlikle babanın da imzalı rızası gerekmektedir. 18 yaşından küçük olanlar ebeveynlerinin ve kendisinin imzalı rızası alınarak kürtaj olabilirler fakat hastanın 15 yaşından küçük olması durumunda kesinlike ailesinin imzalı rızası olsa bile kesinlikle mutlaka yetkili birimlere gebelik bildirilmelidir, bunun bildirilmemesi kesinlikle suçtur.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum