Kürtaj Nedir ? Kürtajda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kürtaj Nedir ? Kürtajda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

KÜRTAJ

Kürtaj kelime anlamı ile kazımak anlamına gelir, kadın hastalıkları ve doğum’da kullanıldığı şekliyle ise rahim içinden doku almak anlamına gelmektedir. Sadece gebelik sonlandırmak için yapılmaz.

Özellikle kanama bozukluklarında ve monopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı küretaj yapılabilir. (Probe Küretaj). Yine infertilite (kısırlık) araştırmalarında yumurtlama olup olmadığını anlamak amacıyla da kürtaj uygulanabilir.

Gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj ülkemizde kesin olarak 10. gebelik haftasına kadar kanuni olarak uygulanmaktadır.

Eğer bebek ölü ise, bebekte yaşamla bağdaşmayan son derece ciddi bir anormallik (sakatlık) varsa ya da gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda çok daha ileri gebelik haftalarında da kürtaj yapılabilir.

Kürtaj Uygulaması:

Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi altında kürtaj her ne kadar mutlaka maliyeti biraz artırsa da, kesin olarak hem annenin psikolojisi açısından hem de işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından daha çok tercih edilir ve mutlaka önerilir.

Kürtaj Karmen olarak adlandırılan büyük enjektöre benzeyen son derece özel aletlerle yapılmaktadır. Bu alet vakum etkisi yaratarak negatif basınç ile rahim içindeki muhteviyatı içine çeker ve rahimi bir anlamda temizler. Eskiden kürtaj için küret olarak adlandırılan kaşığa benzer aletlerle kazıma işlemi yapılmaktaydı fakat günümüzde modern, hastada en az yan etkiye sebep ve neden olan kesinlikle tek kullanımlık steril aletler kullanılmaktadır. Bu aletlerin kullanılmaya başlamasıyla olumsuz etkilerin önlenmesinin yanında kürtaj işleminin ve buna ek olarak da anestezinin süresi de kesin olarak kısalmıştır.

Kürtajda kesin olarak en önemli hususlardan birisi de kürtaj için kullanılan aletlerin tek kullanımlık olmasına son derece dikkat edilmesi, yapılan ortamın steril olması ve işlemi yapan uzman doktorun bu konuda son derece deneyimli olmasıdır. Bu şartlarda yapılan kürtaj sonrası riskler mutlaka minumuma inecektir.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum