Kürtaj veya gebeliğe devam

Kürtaj veya gebeliğe devam

Belki de kesin olarak bütün kadınların korkusu istenmeyen bir gebeliğe sahip olmaktır. Bunun nedeni genellikle gebelikten koruyucu önlemlerin kesin olarak yeterli olarak alınmaması ve istenmeyen bir gebelik durumunda ne yapılacağını kesin olarak bilmemektir. Sanılanın aksine kesinlikle bu tip sorunlar tamamen çözümsüz değildir.

İstenmeyen gebelik, kadının doğum yapmak istememesi, doğum yapmanın sağlık açısından zararlı olması ya da yaşayan çocuk sayısı fazla olan durumlarda görülen gebelik durumlardır. İstenmeyen gebelik olmaması için kesinlikle doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız. Gebelik olduğu durumlarda ise aşağıda açıklayacağımız yöntemlerle kesin olarak sorun çözülebilir.

Gebelik tanısı kesin olarak doğurgan çağdaki kadınlarda adet gecikmesi olan ve mutlaka her durumda gebelikten şüphelenilmelidir. Gebelik tanısı ve gebelik belirtileri gebeliğe bağlı bulantı, aşerme, göğüslerde hassasiyet gibi özel yakınmalarla ya da çok daha iyisi gebelik testi yaptırılarak konulabilir.

Gebelik testleri kesin olarak idrarda gebeliğe özgü hormonlara bakılarak yapılır. Günümüzde bu tip testler kesinlikle oldukça hassastır ve çoğu zaman adet gecikmesinin ilk günlerinde sonuç veririler. Burada anımsatmamız gereken bir konu bu testlerin bir hastanede ya da kesinlikle yetkili bir laboratuarda yaptırmanız gerektiğidir. Ülkemiz koşullarında son zamanlarda sağlık kabinlerinde ya da eczanelerde yapılan testlerin güvenilirliği kesin olarak azdır.

Gebelik testi sonucunun “negatif” olması kesinlikle gebeliğin olmadığı anlamına gelir. Bu durumda adet gecikmesinin sebebi ve nedeni araştırılması için mutlaka uzman doktorunuza danışmanız gereklidir. Test sonucu “pozitif” ise kesin olarak korkulan başa gelmiştir ve gebelik var demektir. Bu durumda eşinizle görüşüp gebeliğin geleceği konusunda kesin olarak bir karara varmalısınız.

Gebeliğin devamına karar verirseniz gebelik takibi için kesinlikle uzman doktorunuza başvurmalısınız. Bu gebeliği istenmeyen gebelik olarak kabul edip sonlandırılmasını isterseniz yapılacaklar için aşağıdaki bilgileri okumaya devam edin.

Sorunun Çözümü Nasıl Olur?

İstenmeyen gebelik nedeniyle uzman doktorunuza başvurduğunuzda ilk olarak ultrason dahil olmak üzere muayene olacaksınız. Bu muayene sonucunda gebeliğin sorunsuz ve kaç haftalık olduğu anlaşılacaktır. Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.

Türkiye’de yasa ile 10 haftaya kadar istenmeyen gebeliklerin yetkili uzman sağlık personeli tarafından sonlandırılmasına izin verilmiştir. Bu şekilde uygun görülen gebeliklerin sonlanmasında en güvenilir ve sağlığa uygun yöntem kürtajdır. Kürtaj gebeliğin cerrahi bir müdahale ile rahim dışına alınmasıdır. Bu yöntemin uygun yapıldığı takdirde kalıcı bir sorun ortaya çıkarması olasılığı kesin olarak çok azdır.

Türkiye’de piyasada bulunan hiçbir ilaç gebelik sonlandırılmasında kesinlikle kullanılamaz. İlaçla düşük olması tıbben kabul edilemez bir durumdur. İlaçla ya da kabul edemeyeceğimiz yöntemlerle düşük yaptırılması özellikle kırsal kesimde çok daha yaygındır. Bu tip düşük yapılması aşırı kanama ve iltihap sebebi ve nedeni ile çok tehlikelidir. Sonuçta hangi yöntemle düşük olursa olsun kesinlikle yine kürtaj gerekecektir.

Son yıllarda önce Avrupa’da sonra ABD’de kullanılan RU486 olarak adlandırılan ilaç güvenilir olarak düşük yaptırılmasında kullanılmaktadır. Ancak bu ilacın kullanımı bu ülkelerde çok dikkatli biçimde sağlık kuruluşları kontrolü altında yapılmaktadır. Bu ülkelerde hastalar da çok daha bilinçli olarak denilenlere uymaktadır. Türkiye’de bu ilacın kullanılması kesinlikle özel koşullar nedeniyle iyi tartışılmalıdır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Hasta öncelikli olarak muayene masasına yatırılır ve anestezi verilir. Hastaya acı vereceği düşünülen müdahaleler söz konusu ise mutlaka genel anestezi kullanılmalıdır. Bu tip genel anestezide genellikle ameliyatlarda kullanılan ilaçların kesinlikle hepsi kullanılmaz ve bunların yan etkileri kesinlikle oldukça azdır. Daha önce doğum yapmış kadınlarda bazen lokal anestezi yeterli olabilir. Müdahale genellikle yaklaşık olarak ortalama 10 dakika kadar sürer. Özel bir vakumlu enjektörle gebelikle ilgili dokular rahimden dışarı alınır. Gebelik küçük olduğundan bu işlem sorunsuz olarak yapılabilir. Hasta genel anestezi yapılmışsa yaklaşık 15 dakika içinde kendine gelir. Lokal anestezi kullanıldığı durumlarda ise hasta hemen ayağa kalkabilir. Hasta kendini iyi hissettiği anda kesin olarak eve gidebilir. Hasta evde en az 12 saat dinlenmeli ve kesinlikle 15 gün kadar eşiyle birlikte olmamalıdır.

Doktorunuz büyük olasılıkla mutlaka sizi kontrole çağıracaktır, bu kontrolü kesinlikle aksatmayın.

Op. Dr. Mustafa Nuri ALİHANOĞLU

Kadın Hastalıkları ve Doğum