Meme Ağrısı

Meme Ağrısı

Meme ağrısı ve görülme sıklığı: Meme ağrısı kadınlar arasında çok sık görülen bir yakınmadır: kesin olarak her 3 kadından 2’si dönem dönem meme ağrısı çeker. Hastaların büyük çoğunluğu uzman hekime başvurmaz fakat üç kişiden birisi kadın doğum uzmanı ya da meme hastalıkları ile ilgilenen bir genel cerrahi uzmanına başvurur.

Meme ağrıları doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda çok daha az sorun olurken, sigara tiryakilerinde, fazla kahve tüketen ve sürekli stres altında yaşayan kadınlarda kesin olarak çok daha sık görülür. Hastaların az bir kısmı tedavi gerektirecek düzeyde ağrı sorunları ve sıkıntısı çeker. Uzman Doktora başvuranlar daha çok kanser endişesi ile gelir. Kanser olmadığının anlaşılması bile hastaların büyük çoğunluğunun rahatlamasına ve yakınmalarını çok daha az hissetmesine neden ve sebep olur.

Meme ağrısı uzman doktora başvurma sebeplerinin kesin olarak en başında gelir. Birinci neden meme ağrısı, diğer sebep ve neden memede ele kitle gelmesidir. Her ikisi de hastaları bize getirdiği ve hastaların muayenelerini radyolojik tetkiklerini yaptırmamıza olanak sağladığı için son derece çok değerlidir. Memede ele gelen kitlelerin ancak yaklaşık olarak yüzde 10 kadarı meme kanseri çıkar. Meme ağrısı ile başvuran hastalar arasında meme kanseri görülme oranı kesinlikle çok daha düşüktür.

Meme Ağrısını 3 gruba ayırabiliriz: dönemsel meme ağrıları, dönemsel olmayan meme ağrıları ve meme dışı göğüs duvarı ağrıları. İlk iki grup memenin dokusundan menşeini alırken üçüncü grup çok daha ziyade göğüs duvarı adale eklem sisteminden kaynaklanır. Bu ağrıları bir birinden ancak son derece dikkatli bir muayene ile ayırmak kesin olarak mümkündür.

Ağrının karakteri çok önemlidir: Adet dönemleri ile ilgisi olup olmadığı, ne sıklıkla yaşandığı, ne kadar sürdüğü, nasıl geçtiği gibi soruların cevapları ağrının ayırıcı tanısında hekim için kesinlikle önemli bilgilerdir.

Meme ağrısı için önlem ve tedaviler: Meme ağrısı çeken hastaların büyük çoğunluğu, bunun nedenlerini öğrenip, kendisinde olumsuz bir durum olmadığını anlayınca rahatlar. Sadece yaklaşık olarak ortalama yüzde 3 oranında hasta ağır şikayetler nedeni tıbbi tedavi gerektirir.

Bazı önlemler ile hastaların meme ağrılarını daha kolay geçirmeleri mümkündür: Özellikle balenli ve sert sütyen kullanmak, sütyeni ağrılı dönemlerde geceleri de çıkartmamak hastaların mutlaka önemli bir kısmını rahatlatır. Adet öncesi dönemde memelerde ödem olduğu için özellikle bu dönemde su ve tuz tüketimini kısıtlamak hatta gerekirse idrar söktürücü ilaç kullanmak son derece faydalı olabilir.

Meme ağrısı olan hastaların sigara kullanmamaları, kahve tüketimini kesmeleri ya da azaltmaları da ağrıları azaltacaktır. Bilimsel çalışmalarda, diyetdeki yağ oranının azaltılması da uzun dönemde ağrıyı azalttığı gösterilmiştir.

Meme ağrısı olduğu dönemlerde basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Daha ciddi ilaçlar kullanımı için hastanın en az 6 aydır süre gelen ve gündelik yaşam konforunu bozan ağrısı olması gerekir. Kullanılan ilaçlar hormon içerdiği ya da vücut hormonları üstünde düzenleyici etki yaptığı için ciddi yan etkilere sahiptir: Bulantı, depresyon, adet düzensizliği, başağrısı ses kalınlaşması, kıllanma gibi.

Ağrılı dönemde mamografi çektirip sonra da mamografi tetkikinin ağrılı olduğundan yakınmak, bu yersiz korkunun toplumda yayılmasına aracı olmak hatta korku sebebi ve nedeni ile hayatında mamografi çekirmemiş ve ileri evre gecikmiş meme kanseri ile bize başvuran hastaların sorumluluğuna ortak olmak demektir. Bu konunun sosyal bir sorumluluk olduğunu unutmayalım: ağrılı dönemlerde mamografi çektirmeyelim.

Ağrılı dönemlerde mamografi çektirilmemesine özen göstermek gerekir. Mamografi acil bir tetkik olmadığından adet bitiminden bir kaç gün sona çekilirse hem sonuçlar kesinlikle çok daha doğru olacaktır; hem de mutlaka çok daha rahat ve konforlu bir tetkik gerçekleşecektir.

Dr. Hamdi KOÇER

Genel Cerrahi