Menopoz hakkında merak ettikleriniz

Menopoz hakkında merak ettikleriniz

Menopoz bütün kadınların hayatının bir döneminde karşılacakları bir sorundur. Eskiden bu konuyu konuşmaya çekinen kadınlar, artık ksin olarak bu önemli konuda daha çok bilgilenmek istiyorlar. Bu konuyu okuyup araştırıyorlar. Bilmedikleri konuları da kesinlikl uzman doktorlarına danışmaları gerekiyor.

1. Menopoz nedir?

Bir kadının hayatının hayatının orta yaşlarında (45-55 yaş) adet dönemlerinde bazı değişiklikler meydana gelir, kesin olarak kadının son adeti menopozunu gösterir. Menopoz bazen “hayat değişimi” olarak tanımlanır.

Her kadın mutlaka sabit sayıda yumurtalık folikülleri ile doğar. Herhangi bir zamanda tüm yumurtalık folikülleri kullanıldığında yumurtalıklar hormonlarının yapımını keserler. Menopoz her kadında farklı yaşta ortaya çıkmakla birlikte, yaklaşık olarak ortalama 45-55 yaş arasıdır. Ortalama yaşı yaklaşık olarak 51’ dir.

Menopoz yumurtalıkların östorojen yapımını kesmelerinden itibaren kesinlikle gelişen bir hayat dönemidir ve Ömür boyu sürer.

2. Fiziksel değişiklikler

Sıcak basmaları ve gece terlemeleri en sık görülen belirtilerdir. Uykusuzluk ve mutlaka huzursuzluk şikayetleri olabilir. Bir kaç ay ya da bir kaç yıl bunlar sürebilir. Terlemeler ve sıcak basmaları sıklıkla yüz, boyun ve göğüs üst kısmına yayılır. Çarpıntı, depresyon, cinsel istek kaybı, vaginal kuruluk, eklem ve kas ağrıları olarak bulunabilir.

Post menopozda kadınlarda erkek tipi kıllanma görülebilir ve Kellik nadirdir. Saç kaybı, yüzde kıllanma görülür.

3. Hangi Belirtiler Menopoz Bulgusudur?

Miktar ve süresi değişen, düzensiz adet kanamaları kesin olarak bir gösterge olabilir. Sıcak basmaları, terlemeler, uykusuzluk görülebilir.

Yakınmaların şiddeti kadından kadına farklılık gösterebilir. Bu tip bulguları olmayan kadınlar da mutlaka vardır.

Hormon testleri ile menopoz mu değil mi anlaşılabilir.

4. Menopoz Bulguları Ne Kadar Sürer?

Menopoz kesinlikle yaklaşık olarak hayatın 42-45 yaşları arasında başlar ve genellikle fiziksel şikayetler en fazla 8 ya da10 yıl sürer. Tipik şikayetler sıklıkla yalnızca birkaç yıl görülür. Bununla beraber uzun süreli östrojen eksikliği sonuçları (kemik kaybı ve kalp hastalığı ritminde artış, vaginal kuruluk, vb…) yaşam boyu sürer.

5. Kemik Erimesi (Osteoporoz)Nedir?

Kemiklerin östorojen azalması ile incelmesidir. Kemik yoğunluğunda ki azalma kırıklara eğilimi mutlaka arttırır. El bileği, kalça ve omurga en sık östeoporoza bağlı kırık görülen kemiklerdir.1/3 kadında post menopozda kemik erimesi görülür.

Kemik erimesi (östeoporoz) dengeli beslenen sigara içmeyen ve egzersiz yapanlarda engellenebilir. fakat bazen bu konuda yetersizdir. Yüksek risk görülen olanlarda hormon replasman tedavisi ve kemik yapımını arttırıcı ilaç gerekebilir. Kalsiyumdan eksik diet, sigara, alkol, hareketsiz yaşam tarzı östeoporoz için risktir. Minyon ince yapılı yağ dolgusu az olan beyaz veya Asya ırkından kadınlar östeoporoz açısından daha riskli gruptur.

6. Menopozda İdrar Yoluna Ait Değişiklikler

Menopozda idrar yoluna ait değişiklikler meydana gelebilir. Genel ya da local östrojen tedavisi verilir. Vaginal kuruluk, kaşıntı, tekrarlayan vaginal enfeksiyonlar, vaginal akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken ağrı,yanma, sık idrara çıkma gibi belirtilerin görülmesi local intra vaginal östrojen tedavisi gerektirir.

7.Menopozda cinsel yaşam

Vaginal duvarlar inceldiğinden cinsel ilişki de ağrı ortaya çıkar .Bu durum kesin olarak cinsel isteği azaltabilir. ancak gebelik korkusunun olmayışı da mutlaka cinsel isteği arttırabilir.

8. Menopozda gebe kalınabilir mi?

Menopozda hormon yerine koyma tedavisi sırasında gebe kalınabilir. Bu ilaçların gebelik önleyici etkisi yoktur. Sadece son adet tarihiniz üzerinden bir yıl hatta iki yıl geçtiyse artık doğurgan olmadığınız sonucu kesin olarak ortaya çıkabilir.

9. Menopozda yapılması gereken kontroller nelerdir?

Menopozda ilaç alınsın ya da alımasın rutin meme kontrolleri, kemik kontrolleri, rutin kan testleri, ultrason kontrolleri kesinlikle yapılmalıdır.

Op. Dr. Fatma HORASAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum