Mutlu Bir Hamileyim

Mutlu Bir Hamileyim

Mutlu Bir Hamileyim 

Hamilelik süreci; kadının yaşamında oldukça önemli bir dönemdir… Bu dönemde davranışlar ve duygular hızla değişen hormonlara bağlı olarak farklılaşır ve kadının hassaslığı artar. Geçen her ay bebeğinin sağlığı ile ilgili endişeleri yükselir ve bu endişelere bağlı olarak oluşan sinirlilik çevresindeki kişiler tarafından sıklıkla gözlemlenir. Değişen duygusal değişimler karşısında çevrenin desteği ve anlayışı çok önemidir. Bu dönemde anne adayı da hem kendisi hem de bebeğinin sağlığı için bazı çabalar göstermelidir.

Hamile olduğunu ilk öğrendiği andan itibaren bu duygunun mutlaka keyfini çıkarmalıdır. Bebeği ile konuşmaya başlayabilir, yaşadığı bu eşsiz ve güzel duyguları eşi ve yakın çevresi ile paylaşabilir. Her paylaşımı bu duyguyu çok daha yoğun hissetmesine neden olacaktır.

İlk haftadan itibaren yaşamında Stres yaratabilecek kişilere ve olaylara karşı kendisini mutlaka korumaya almalıdır. İlerleyen aylarda onu üzebilecek kişi ve olaylardan uzak kalmayı mutlaka başarabilmeli, sadece yaşamına ve bebeğine odaklanmalıdır. Bu konularda yaşanabilecek endişeleri mutlaka eşi ile paylaşabilmeli, gerekirse dışarıdan bir uzman yardımı almalıdır.

Hamilelik süresince uzman doktoru ile yakın bir iletişim içinde olmalı ve ona mutlaka güvenmelidir. Bebeğin sağlığı ile ilgili endişelerini öncelikle uzman doktoru ile paylaşmalıdır.

Gün içerisinde uygulayabileceği bir yaşam planı oluşturabilir. Günlük planını listeleyerek görünür bir alana asabilir. Böylece; hamileliği için bir Motivasyon oluşturarak olumsuz süreçleri yaşamından çok daha kolay çıkartabilmeyi başarabilir. Planında nasıl beslenmesi gerektiği, doktorunun önerileri, öğünlerinin içeriği, Kitap veya Dergi okuma saatleri, doktorunun önerdiği Spor Aktiviteleri ve keyifli buluşmalar listelenebilir.

Annelik, Bebek Sağlığı, Bebek Gelişimi ve mutlaka Psikolojisi ile ilgili güvenilir kaynaklardan bilgiler edinebilir. Bu bilgi edinme süreci Bebek doğduktan sonra annenin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Ne zaman ve ne yapması gerektiğini bilen bir Anne endişelenmez, kendine güvenir ve böylece çok daha az yorulur. (bu süreçte Babalar da anneye destek olacağı için bilimsel kaynaklar Baba ile değiştirilerek sıra ile okunabilir.)

Doktorun önerdiği sakinlik verebilecek sportif aktiviteler düzenli olarak yapılmalıdır.

Anne adayının Hamilelik süresinde kendisine ayırdığı her güzel an Psikolojisi ve sağlıklı bir Hamilelik süreci için oldukça önemlidir. Mutlu bir Anne Adayı bebeğinin ay ay sağlıklı gelişimine büyük katkılar sağlayacak ve evliliğinin de bu süreçte zarar görmemesi için gerekli zemini hazırlayacaktır. Zorlu bir hamilelik süreci evlilikler için de riskli olabiliyor. Eşlerin birbirine vereceği her türlü destek ve moral oldukça önemlidir. Birlikte yapılacak keyifli sohbetler ve aktivitelere özellikle dikkat edilmelidir.

Anne ve baba adayının günün belli saatlerinde bebekle yapacağı güzel sohbetler unutulmamalıdır. Bu sohbetler bebek kadar annenin psikolojisini de oldukça olumlu yönde etkileyecektir.

Anne adayı; değişen duygularını fark etmeye özen göstermeli, gerginliğinin arttığını hissettiği dönemlerde kendisine çok daha fazla zaman ayırmalıdır.

Diğer anne adayları ile başarılı ve olumlu Annelik öykülerini içeren sohbetler düzenleyebilir. Olumsuz örnekleri dinlememeye özen göstermeli, bu konuda karşılaştığı televizyon ve haber programlarından uzak durmalıdır. Bu durum Anne adayının endişelerini ortaya çıkarabilir ya da arttırabilir.

Titiz bir kişilik yapısına sahipse yani evinin düzenine ve temizliğine fazlasıyla önem veriyorsa hamileliği süresince buna bir ara vermesi gerektiğini hatırlamalıdır. Öncelikle kendisine zaman ayırması gerektiğini mutlaka bilmeli, kendisini yormayacak düzeyde bir gün geçirmeye de mutlaka özen göstermelidir.

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeniz dileği ile…

  • Psk. Eda GÖKDUMAN
  • Psikoloji