Normal Doğum mu ? Sezeryan mı ?

Normal Doğum mu ? Sezeryan mı ?

Normal Doğum mu ? Sezeryan mı ?, Bu soru jinekologlara en çok sorulan sorudur. Gebenin muayenesi sonucunda sezaryen gereken durumlarda gebeye ameliyatı öneririz.

Sezaryen gereken durumlar şunlardır: Önceden sezaryen ya da myom ameliyatı, vagen daraltma, sistosel (idrar kesesi sarkması), rektosel (barsak sarkması) ameliyatı olunması, bebek başının annenin çatı kemiklerinden geçemeyecek kadar büyük olması, bebeğin rahim içinde yan ya da ters durması, bebeğin sancıları çekerken ya da sancısız dönemde kalp atışı ritminin bozulması, bebeğin eşinin aşağıda yerleşmiş olması, bebeğin eşinin vaktinden önce yerinden ayrılması, gebelikte kontrolsüz tansiyon ve şeker hastalığı olması, bebeğin kafasında su toplaması (hidrosefali) ile giden anormallik olması, rahim ağzı kanseri, herpes (uçuk) virüsü ve genital siğil olması, bebeğin iri olması, sancılara rağmen doğumun ilerlememesi. Bu gibi durumlar sezaryen gerektiren durumlardır. Eğer bu durumlar yok ise, bebeğin durumu ve annenin çatısı normal doğuma uygun ise normal doğum olabilir.

Normal doğumda kan kaybıçok daha az olur (300. ml ila 400. ml), annenin bebeği doğurmuş olmanın psikolojik hazzı, rahatlığı hissetmesi normal doğumda çok daha fazladır. Normal doğumdan sonra anne bebeğini hemen emzirebilir. Anne normal doğumdan sonra çok daha çabuk toparlanır.

Sezaryen doğumda ise kan kaybı çok daha fazladır. Son yıllarda ameliyat tekniklerinin gelişmesi ile sezaryenden 3. ila 5. gün sonra anne kendi işlerini yapacak konuma gelir ancak yine de normal doğuma göre toparlanma çok daha geç olacaktır.

Normal doğumdan sonra ilerleyen yıllarda vagende bolluk veya hissizlik gibi cinsel fonksiyon bozukluğu, idrar kaçırma, idrar kesesi ve barsak sarkması gibi durumlar tespit edilebilir. Çünkü sancıyla birlikte bebeğin aşağı inişiyle rahimi, idrar kesesini, barısağı tutan bağlar gevşer. Ancak normal doğum yapan annelere lohusalık döneminden sonra bio-feedback Kegel egzersiz tedavisi uygulayarak vagende bolluk, hissizlik durumu ile çok daha sonra olabilecek idrar kaçırma ve rahim sarkması durumları için, önüne geçilebilir, engellenebilir. Bio-feedback Kegel egzersiz tedavisiyle vagene uygulanan sistem vasıtasıyla vagen kaslarını bayanın hissetmesini, kaslarını koordineli çalıştırmasını ve o bölgenin toparlanması sağlanabilir. Bu şekilde ileriki yıllarda olabilecek normal doğuma bağlı idrar kaçırma, rahim,idrar kesesi, barsak sarkmasının önüne çok daha kolay geçmiş oluruz.

Op. Dr. Hakan PEKER

Kadın Hastalıkları ve Doğum