Önyargının önemli nedenleri

Önyargının önemli nedenleri

Bir şeyin nedenini bilmek her zaman işinize yarar. Özellikle de o şeyle ilgili değişiklikler yapmaya karar vermişseniz.

Önyargının gerçek nedenlerini öğrendiğiniz zaman bu, size perspektif kazandıracaktır ve bu perspektif size düşüncelerinizi, hislerinizi ve hatta sosyal davranışlarınızı değiştirmenizde yardımcı olacaktır.

Rekabet

Rekabet, anlaşmazlıkla birlikte gelir. Bu da önyargı denilen negatif düşünelere dönüşür.

Sınıflandırma

Önyargını bir diğer nedeni, kişileri sınıflandırmak ya da etiketlemektir. Birine bir etiket uydurduğunuz zaman onu bir kutuya hapsedersiniz. Böylece durum”onlar” ve ”bizler” olmaya başlar. Araştırmalar, insanların, ”bizler’‘ grubundaki kişileri ”onlar” grubundakilerden daha çok sevdiğini ortaya koymaktadır. ”Onlar”, ”bizler” ‘den daha negatif bir izlenime sahiptir.

Kendinizi, birilerini, kategorize ederken bulursanız durun ve geri çekilin. Bu kötü düşünce şekline kendinizi kaptırmayın.

Günah keçisi bulmak

İnsanların önyargılı olmalarının bir diğer nedeni de suçu birinin üzerine atabilmeyi istemeleridir. Elde edemedikleri şeyler için başkalarını suçlamak çok daha kolaydır. Mesela; ”Hayvanseverlerden nefret ediyorum, bunlar yüzünden her yerde çöpler var.” gibi.

Gerçek problemin belirtilemeyecek kadar büyük olması

Bazen insanlar problemin anlayabileceklerinden daha büyük olduğunun farkına varamazlar böylelikle de bu problem için başkalarını suçlarlar. Mesela, bir önceki örnekte etrafın pisliği için hayvanseverleri suçlayan kişiler asıl problemin devletin etrafı yeterince temizlememesi olduğunu düşünmezler. Sinirlerini bir yere yönlendirmek isterler ve en kolayı hayvanseverlerdir.

Anlaşmazlık

Önyargının bir başka nedeni de gruplar arasındaki anlaşmazlıklardır. Gruplar arasında problem olduğu zaman birçok kişi, anlaşmazlıkla ilgili, negatif düşünceler içinde olurlar ve bu negatifliği kişilere aktarırlar.

Önyargının kabul edilebilir bir şey olması

Önyargının en önemli sebeplerinden biri, bunun, pek çok iş yerinde, mahallede ve kurumda kabul edilen bir durum olmasında yatar. Pek çoğumuz için önyargı kabul edilebilir bir şey olmasa da bazı yerlerde bu bir norm, hatta yazısız bir kuraldır. Tarih boyunca insanlar, birbirlerine karşı negatif tavırlar içinde olmuşlardır. Özellikle konu etnik kökenler ya da dini inançlar olduğunda. Bazıları, önyargıların farkında olmazlar ve bu yüzden birilerine önyargılı yaklaştıklarını fark edemeyebilirler bile. Tavırlar, nesilden nesile aktarılır ve bir kişi kendini değiştirmeye karar verene kadar değişiklik göstermezler.

Basma kalıplar

Basma kalıplar, bizim, kişilerde nelere dikkat etmemiz gerektiğini gösteren, genellikle negatif olan ve sonucunda negatif tavırlar doğuran düşüncelerdir. Mesela bütün erkeklerin sadakatsiz olduklarına inanmak sizin erkeklerin daha çok yaptıkları hataları ve aldatmaları hatırlamanıza neden olur, güzel şeyleri ve sadakatlerini unutursunuz. Biriyle randevuya çıktığınızda da aklınızın bir yerinde hep ”erkekler aldatır.” düşüncesi olacağı için karşınızdakine, sadakatsiz biriymiş gibi davranırsınız.

Hepimiz hayatımızın bir anında birileri hakkında önyargılı olmuşuzdur. Bunun nedeni, zihinlerimizin doğal olarak birilerini etiketlemeye odaklı olmasıdır fakat bu, bizin insanları bu şekilde görmemiz için geçerli bir neden değildir.

İnsanları, renkleri, kıyafetleri ve sosyoekonomik durumlarına göre yargılamamalı ve onlar hakkındaki kararlarımızı kişiliklerini tanıdıktan sonra vermeliyiz.