Ovulasyon Testleri Hakkında

Ovulasyon Testleri Hakkında

İDRARLA YAPILAN OVULASYON TESTİ
Döllenmenin gerçekleşmesi için, cinsel ilişkinin zamanlanması son derece büyük önem taşır. Çünkü, yumurtanın ömrü kesin olarak sadece 24 saat; spermin kadın vücudunda canlı kalabildiği süre ise en fazla yaklaşık olarak ortalama 3. ile 4. gündür. Yumurtanın döllenebilmesi için, ovülasyon döneminde, fallop tüplerinde kesinlikle sperm bulunmalıdır. Bir kadının hamile kalabileceği gün sayısı, periyod dönemi boyunca yaklaşık olarak ortalama 5. ile 6’dır. LH hormonunun sıçrama yapması, önümüzdeki 24. ile 36. saat içerisinde kesin olarak Ovülasyon olacağına işaret eder.
Ovülasyon civarı (Ovülasyon günü ve bir gün öncesi) gebe kalma ihtimalinin kesinlikle en yüksek olduğu dönemdir. Fakat sperm ve yumurtanın canlı kalma süresi düşünüldüğünde Ovülasyona yaklaşan günler ve Ovülasyonun hemen ertesi de, kesinlikle gebe kalma ihtimalinin yüksek olduğu zamanlardır. Bu dönem, Östrojen hormonunun seyri izlenerek tesbit edilebilir.
Ovulasyonun zamanını tespitte en çok kullanılan ve en basit olanı LH yükselmesinin (idrarda yapılan test) testpitidir.
LH (Luteinise Hormon), yumurtanın harekete geçmesini sağlayan ve yardımcı olan hormondur. Yumurtlamadan 24. ila 36. saat öncesi LH-konsantrasyonu 10. ile 20. kat artmaktadır. OVULASYON TESTİ idrarda bulunan bu hormonu tespit etmektedir. LH’nin artması ile yumurtlama başlangıcı, yani gebe kalma süreci başlamış olmaktadır. Kadınların büyük çoğunluğu bir düzen içersinde yumurtlamasına rağmen bazı kadınlar adet döneminin herhangi bir gününde yumurtlayabilir. Bu istisnayi durumu tespit edebilmek için adetin bittiğinin ertesi günden başlayarak diğer adetin başladığı güne kadar her gün kesinlikle bir test yapılmalıdır.
İdrarda Yapılan Ovulasyon Testi hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ?
Hayır. OVULASYON TESTİ sadece yumurtlama (ovulasyon)’nun 24. ile 36. saat öncesini göstermektedir. Ancak spermler, vücudun içersinde 72. saat kadar yaşayabilirler. Örnek olarak vermek gerekir ise: 28. günlük bir siklus olduğunu varsayarsak, yani yumurtlama 14. günde gerçekleşiyorsa, cinsel birleşme ise 11. siklus gününde yapılırsa döllenme meydana gelebilir. 1. test gününüz, 12. siklus gününüzdür. Bundan dolayı hamilelikten korunma için kullanılması son derece sakıncalıdır.
Hangi faktörler test sonuçlarını etkiler ?
Alkol ve çoğu bilinen ilaçlar test sonuçlarını etkilemez. Fakat fazla miktarda alınan sıvı (mesela su), LH konsantrasyonunu inceltir. Bundan dolayı testten 4. saat öncesine kadar mümkünse kesinlikle hiç içecek alınmamalıdır.
Yanlış sonucun sebepleri ne olabilir ?
Hamileyseniz, kısa süre önce hamilelikten çıktıysanız ya da menopoz dönemindeyseniz, bu yanlış sonuç almanıza sebep ve neden olabilir. Aynısı, şayet gebe kalmak için tedavi görüyorsanız ve buna bağlı LH (Luteinise Hormon) ya da hCG (Humanes Chorion Gonadotropin) arttırıcı ilaç alıyorsanız da geçerlidir bu konuyla ilgili olarak kesinlikle önce uzman hekiminize danışın. Clomifen ihtiva eden ilaçlar sonucu etkilemez, ancak siklus süresini etkileyebilirler. Bunun sonucunda bir paket daha alıp kullanmanız gerekebilir.
Yakın zaman önce korunma haplarını bıraktım. Test sonuçlarına etkili olabilir mi?
Korunma haplarını ya da başka bir hormonal korunma metodlarını bıraktıktan sonra, regl döneminin normale dönmesi birkaç gün alabilir. Bundan dolayı 2. dönem, siklusun normale dönmesini bekleyip, daha sonra test’e başlamanız kesinlikle çok daha mantıklı olur. Bunun avantajı, doğal siklus süresini öğrenmeniz ve ilk test gününüzü çok daha kesin belirlemenizdir.
Aşağıdaki tabloda teste başlamanız için en uygun günleri regl uzunluğunuza göre tespit edebilirsiniz. ÖRNEK: abloya göre Siklus uzunluğu 21. gün süren birinin teste başlaması gereken zaman adetin 5. günüdür.
REGL DÖNGÜSÜ TESTE BAŞLAYACAĞINIZ GÜN
21. GÜN …………. 5. GÜN
22. GÜN ………….. 6. GÜN
23. GÜN ………….. 7. GÜN
24. GÜN ………….. 8 GÜN
25. GÜN ………….. 9. GÜN
26. GÜN ………….. 10. GÜN
27. GÜN ………….. 11. GÜN
28. GÜN ………….. 12. GÜN
29. GÜN ………….. 13. GÜN
30. GÜN ………….. 14. GÜN
31. GÜN ………….. 15. GÜN
32. GÜN ………….. 16. GÜN
33. GÜN ………….. 17. GÜN
34. GÜN ………….. 18. GÜN
35. GÜN ………….. 19. GÜN
36. GÜN ………….. 20. GÜN
37. GÜN ………….. 21. GÜN
38. GÜN ………….. 22. GÜN
39. GÜN ………….. 23. GÜN
40. GÜN ………….. 24. GÜN
TESTİN UYGULANMASI
1.Testi asla sabah idrarınızla YAPMAYINIZ. Testi yapmadan 4. saat önce aşırı sıvı tüketmekden mutlaka ve kesinlikle kaçınınız.
2.Temiz bir kaba aldığınız idrara max seviyesine kadar çubuğu batırın. 5. sn çubuğu idrar içinde tuttukdan sonra çıkarıp düz bir zemine bırakın.
3.Bir kaç dakika içinde test sonucunu okuyunuz. 5. dk sonraki sonuçları dikkate almayın.
4.Sonuç negatif (tek çizgi) ise ertesi gün aynı saatte testi tekrarlayın.
5.Sonuç pozitif ise (çift çizgi) 24. ile 48. saat içinde yumurtlamanız gerçekleşecek demektir. Kesinlikle Gebe kalabilmek için ilişkiye en uygun zamandır.