Planlı Sezeryan Doğum Avantajları Nelerdir?

Planlı Sezeryan Doğum Avantajları Nelerdir?

Doğumun günü, zamanı ve saati genellikle bellidir. Bu sebeple Anne ve Anne adaylarının endişelerini azaltır. Bu da çalışan anne ve anne adayları için işi bırakma, Bebek hazırlıklarına yoğunlaşmak için hazırlık yapma imkanı sağlar.

Planlı Sezeryan doğumla gün problemi ortadan kalkmış olur. Çünkü Sezeryan Doğum şeklinde 39 – 40. haftalarda Sezeryan Operasyonu gerçekleştirilmiş oluyor.

”Uterin Atoni” yani plasenta çıktıktan sonra rahmin gerektiği gibi kasılamamasına bağlı olarak yaşanan kanama problemi planlı sezeryanle doğumda nadir görülür.

Acil olarak gerçekleştrilen Sezeryan doğumlarla kıyaslandığında planlı sezeryenle doğumda enfeksiyon, iç organ yaralanmaları ( mesane, barsak gibi ), anesteziyle ilgili problemler çok daha az görülür.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan Hepatit, HPV, HIV gibi viral Hastalıklar varlığında doğumun sezaryenle gerçekleştirilmesi ile bebeğe bulaşması azaltılır.

İdrar kaçırma sorunları ve Pelvik Organ Sarkması sorunları Planlı Sezeryan Doğum yağmış kadınlarda çok daha nadir görülür.