Rüya nedir

Rüya nedir

Eski çaglardan beri insanlari ilgilendiren rüyalara ilkel toplumlar da çok önem verilmistir. Rüyalarin, korkulan tanrilar tarafindan verilen armagan veya cezalar olabilecegine inanilmistir. Daha sonra kahinler rüyalari açiklamaya, yorumlamaya baslamislardir. Ilk rüya yorumcularinin ne zaman ortaya çiktiklari da belli degildir. Ancak Babil’in kahinlerinin büyük ün yaptiklari bilinmektedir. Kaldeliler, Astroloji vb. nin yani sira rüya yorumlarinda da basari kazanmislardir. Zamanla belirli rüyalarin anlamlari da kesinlesmistir. Eski Misirlilar, eski Yunanlilar ve Araplar rüya yorumlariyla ilgili kitaplar yazmislardir.

Insanoglu hayatinin yaklasik üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir. Uyku, günlük çalismalardan yorgun düsen insan bedeninin ve sinirlerinin dinlenme zamanidir. Ünlü ruhbilimci Sigmund Freud’un da arastirmalarinin büyük bölümünü olusturan uyku sirasinda, kisinin bilinç altinda düsüncelerinin, özlemlerinin ya da isteklerinin bir film seridi gibi göz önünden geçtigi varsayilir ki buna Rüya adini verilir.

Freud’a göre bilincin gizledigi, tamamen sakladigi olgular ortaya çikabilmek için yol aramaktadir. Bunlardan bazilari da rüyalar haline girerek kendilerini gösterir. Freud’un yolunda ilerleyen doktorlar da günümüzde rüyalara önem verip, rüyalari bilimsel olarak açiklayarak hastalarini tedavi etmektedir.

Bazi soyut kavramlarin açiklamalari bilimsel bir zemine oturtularak ifade edilebildigi halde, rüya kavramini bu sekilde açiklamak pek mümkün görünmüyor. Ancak bunu bilimsel verilerle degil de, dinsel yönden açiklanabildigi de bir baska soyut gerçektir. Bu açiklamaya göre ruh bedenden ayrildigi zaman, yasanan olaylarin tümüne rüya diyebiliriz.

Rüyalarin Süresi

Rüyalarda yasananlar inanilmayacak kadar hizli gelisir. Bir kaç dakikalik rüya esnasinda bile çok uzun sürdügünü sanilan garip, sasirtici ve çok degisik olaylar birbirlerini izler, bu nedenle rüyada zaman kavrami olusmaz. Ancak zaman kavramini, uyandiktan sonra beyinin ögretileri ve aliskanliklari dogrultusunda saptadigimiz bir anlar toplamidir sadece.

Bilimadamlari rüyanin süresi üzerinde kesin bir sonuca varamamislardir. Bir kismi rüyalarin sadece birkaç saniye sürdügünü iddia ederken, diger bir kismi da saatlerce devam eden rüyalarin oldugu fikrindedir. Bu tartismalar sirasinda Dr. B. Klein adinda Amerikali bir bilimadami bir arastirmaya baslamis ve gönüllü olarak seçtigi kisileri hipnotize ederek uyutmaya baslamistir ve belli bir süre sonra uyandirip rüyalarini dinleyerek, bir rüyanin 20 saniyeyi geçmeycek kadar kisa sürdügünü belirlemistir. Dr. Klein’in sürdürdügü bu arastirmanin sonunda en uzun rüyanin 90 saniyeyi geçirmedigi ortaya çikmistir.

Rüyalarin Türleri

Uzmanlara göre uyku birkaç devreden olusmaktadir. Uykusu gelen insan yatagina yatar ve gözlerini kapatir. Kisa süre sonra göz kapaklari belli belirsiz titremeye baslar. Insan o sirada uykuya dalmis ve rüya görmeye baslamistir. Uyumak için alinan bir takim uyku ilaçlari rüya da görülmesini engelleyebilir. Ancak ilaç almadan uyuyan herkes mutlaka rüya görür. Rüyalar renkli ya da siyah beyaz olabilir. Insanlarin çogu, siyah beyaz rüya gördüklerini söylemektedir.

– Kafasi yorgun, devamli bir konuyla ilgilenen kimse uyudugunda rüyasinda karmakarisik seyler ya da ilgilendigi, önem verdigi konuyu görebilir. Bu tür rüyalar yorumlanmazlar. Örnegin, televizyonda veya baska bir yerde heyecanli bir sinema izleyen kisi rüyasinda ayni seyleri görebilir. Bu durum sadece etkisinde kalmaktir ve gerçek rüya degildir.

– Kabus veya karabasan denilen rüyadir, genellikle iyi baslar. Uyuyan kimse hos bir olay ile ilgilendigini görür ve sonra bu rüya birden korkutucu bir hal almaya baslar. Güzel görüntü degiserek insana dehset verir. Kabuslarin açiklamasini sinir doktorlari ve psikanalistler yapmaktadir. Kabuslari, rüyada bir kez görülen korkutucu sahnelerle karistirmamak gerekir. Karabasan gören insan korkar. Bir ara rüyada oldugunu hissederek uyanmak ister. Bunu basaramaz veya uyandiigini zanneder ama bu sirada kabus devam eder. Her insan ömründe birkaç kez kabus görebilir.

– Oldugu gibi çikan rüyalar, genellikle sezgisi güçlü olan kislerin rüyalardir. Örnegin rüyasinda gördügü ahbabini kisa bir süre sonra o gerçekte görebilir bu kisiler. Buna “Gerçek Rüya” adi verilir. Böyle rüyalar görenler, dikkatli davranmalidirlar. Gördükleri seyleri iyi degerlendirmelidirler.

– Uyuyan kimse rüyasinda birçok sey görür ve sabah uyandiginda da bunlardan bazilarini animsar ki bunlar yorumlanabilir. Rüya tabiri denilen sey, dördüncü tür için gereklidir daha çok. Sabah uyanildiginda akilda kalan ve hatta insani etkileyen rüyalar yorumlanabilir.

– Bazi kimseler ayni rüyayi sik sik görür. Örnegin rüyasinda daima ayni eve girdigini, ayni kisiyi görebilir, halbuki gerçekte kendisi ne o evi, ne de kisiyi bilmektedir