Saçlardaki matlaşmanın sebepleri

Saçlardaki matlaşmanın sebepleri

SEBEP
SAÇLAR NEDEN MATLAŞIR?

Hepimizin saçında doğal tonlar vardır: Kızıl saçlarda kırmızı ve turuncu, açık renk saçlarda sarı tonlar bulunur. Eğer kuaförünüz saçınızı boyarken yeterli oranda peroksid (oksijenli su) kullanmıyorsa, doğal kızıl ve altın tonlarınız korunacaktır. Ünlülerin saç stilisti Christophe; “Peroksid saçı açarken aynı zamanda hassaslaştırır da. Saç ne kadar hassas olursa, matlaşması da o kadar fazla olur,” diyor. Matlaşmayı önlemenin en iyi yolu, saç renk ve tonlarından anlayan profesyonel bir uzmana kendinizi teslim etmeniz.

SEBEP
YANLIŞ RENK SEÇİMİ

Kuaförünüz saçınız için doğru rengi seçememişse, saçınız boyadan hemen sonra bile mat görünebilir. Ünlülerin saç stilisti ve Wella profesyonellerinden Amanda George’a göre seçilen saç rengi doğru değilse veya çok fazla gölge yapıldıysa, saçlarımız kendiliğinden mat görünebilirler. Bunu önlemek için kullanılan renk eflatun veya doğal kül tonları içermeli. Bir başka ünlü kuaförü Beth Minardi ise “Çoğu insan saçlarında kül rengi kullandıklarında, kül rengi saçlara sahip olacaklarını düşünüyor,” diyor. “Ama kullanılan kül tonu saçın doğal renginden daha açıksa hiçbir sorun çıkmaz. Ben her zaman kahverengi saçın, saçın doğal renginden bir iki kat açık, mavi bazlı bir renge boyanması taraftarıyım. Bu şekilde saç kontrollü bir şekilde renklendirilir ve istenmeyen matlaşmalar önlenmiş olur.”

SEBEP
ÇOK AÇIK RENK

Eğer saçınızı doğal saç renginizden iki kat veya daha fazla açtırırsanız, matlaşma kaçınılmaz olur. Saçı koyulttukça, rengin matlaşması, sarı veya turuncuya dönmesi azalır.

ÇÖZÜM
TONER KULLANIN

Saç rengini dengeleyici ve parlaklık verici tonerler, matlaşmanın baş düşmanlarıdır. Toner kullanımı, istenmeyen tonların ortaya çıkmasını engeller. Genelde kuaför salonlarında uygulanan tonerler –evde kullanıma uygun tonerler de bulabilirsiniz ama profesyonel ürünleri tercih etmenizde fayda var- yeni boyanan saçın rengini bir ton düşürürler. Ama bunun için öncelikle saç renginizin doğru ve kendiliğinden mat veya açılmış bir renk olmaması gerekiyor. Renkli bir toner kullanmak geçici olarak rengi sabitlemeyi başarır ama eninde sonunda, birkaç hafta içinde saçlarınız yine matlaşıp akmaya başlayacaktır. Açık renk tonerler ve saç tonikleri saç rengini tedavi etmeyebilir ama saça daha sağlıklı bir görünüm verirler.

ÇÖZÜM
GÖLGELENDİRME

Saç renginiz kötüye gitmeye başladığında, gölgeler ile canlandırın. Saçın ana tonunu koruyarak yapılan gölgelendirmeler, matlaşan kısımların koyulaştırılmasıyla saç akmalarının önüne geçer. Sarı saçların terapisi içinse koyu sarı renkler kullanmak işe yarayabilir.

ÇÖZÜM
EFLATUN RENK VEREN ŞAMPUANLAR

İçeriğinde eflatun renk pigmentleri bulunduran şampuan ve kremler, saçtaki turuncu ve sarı tonlarını dengeler. Turuncunun karşıt rengi olan eflatun, var olan matlaşmayla da savaşır.