Sezaryen kaçıncı haftada ne zaman yapılır ?

Sezaryen kaçıncı haftada ne zaman yapılır ?

SEZARYEN NE ZAMAN YAPILIR?

İsteğe bağlı önceden planlı olarak yapılan sezaryen genellikle 39. haftada yapılır. Bilimsel dernekler 39. hafta dolmadan yapılmaması gerektiği görüşündedir. Hamilelik son adet tarihine ve ultrason güncellemelerine göre 39. hafta 0. gün olduğunda ve sonrasında yapılabilir. Daha önce yapılması bebek açısından bazı problemleri arttırabilir ve anne ile ilgili herhangi bir risk taşımaz.

Acil sezaryen:

Önceden planlanmayan acil sezaryen ameliyatları anne ya da bebek hayatı ile ilgili acil durumlardan dolayı yapıldığından, hamileliğin her haftasında uygulana bilmektedir. Genellikle 34. gebelik haftasından sonra yapılan sezaryen ameliyatlarında bebek ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmazken 34. haftadan önce yapılan ameliyatlarda bebeğin akciğer gelişiminin tam oluşamaması nedeni ile solunum problemleri ve diğer sorunlar yaşanabilmektedir.

24. gebelik haftasından önce karın katmanları ve rahimin aynı sezaryende olduğu gibi kesilerek bebeğin çıkarılması histerotomi (hysterotomy) olarak adlandırılır. Bu ameliyata sezaryen denilmemesinin sebebi bebeğe dair hiçbir yaşam beklentisi olmamasıdır. Histerotomi gebeliğin sonlandırılması için (küretaj gibi) yapılan bir cerrahi girişimdir. Histero-tomi kelime manası rahmin (uterus) organının kesilmesidir.

Sezaryen ne kadar (kaç saat) sürer?

Sezaryen ameliyatı süresi ortalama 30. ila 60. dakika arasında değişiklik gösterebilir. Daha önce birçok kez sezaryen ameliyatı operasyonu geçirenlerde diğer kadınlara göre çok daha uzun sürebilir.

Sezaryen olan hasta kaç günde iyileşir?

Hasta genellikle 1. haftada günlük işlerini yapabilecek ve rahat oturup, kalkacak, dolaşabilecek derecede iyileşir. Dikiş yerinin iyileşmesi ve tamamen kapanması da ortalama1 hafta veya 2. hafta kadar sürebilir.