Silikonla Bacak Estetiği

Silikonla Bacak Estetiği

Bacak Estetiği gittikçe artan Estetik uygulamalardandır. Bacak ve Uyluk bölgesindeki inceliklerin düzeltilmesi ve belirgin hatlar oluşması sağlanabilir. Bacak bölgesinin estetiğinin Estetiği hem Bayan hemde erkeklerde farklı amaçlar için uygulanmaktadır. Bacak Estetiği ile bacakların orantısal ilişkisi düzeltilebilmektedir.

Bacak Estetiği Estetik amaçlarla yapılabildiği gibi doğumsal ya da sonradan oluşan deformitelerin düzeltilmesinde de uygulanmaktadır.

Polio hastalığına bağlı bacaklarda kısmi veya tam Felce bağlı Defromiteler, Spina Bifida olarak adlandırılan, omurgalarda doğuştan defektlere bağlı gelişen Deformiteler ve Clubfoot olarak adlandırılan, doğuştan olan ayakların içe döndüğü durumlarda da bacaklarda olan Deformiteler bacağa Silikon Protez uygulamaları ile düzeltilebilmektedir.

Genel olarak Bacak Estetiği ile görünümü düzeltmek ve kendine güveni kazanmak doğumsal veya sonradan olan deformiteleri düzeltmek ve çok daha orantılı bir görünüm elde etmek mümkündür.

Bacak Estetiği baldır veya uyluğa yumuşak Silikon protezlerin uygulanması ile sağlanır. Silikonlar Gastrokinemius adlandırılan kasların üzerine konulur. Gastrokinemius Kası baldır arka kısmında bulunun iki (2). bölümlü olan bir kastır. Bacağın Dış veya İç kısmına Silikon yerleştirilebilir.

Bacak arka kıvrımında üç (3). cm lik bir kesiden silikon bacak iç kısmına yerleştirilir.

Bunun dışında uyluk bölgesinde özellikle uyluk iç kısmında olabilen düzensizlikler de yine silikon protezlerle düzeltilebilmektedir.

İyileşme dönemi kısa dönem ve uzun dönem olarak ayrılır. İlk 7. ila 10. günde ev içerisinde kısa yürüyüşler yapılabilir ve bacaklar yüksekte kalacak şekilde yatılır. İlk iki (2). gün, günün büyük bölümünün yatakta geçirilmesi çok daha uygun olacaktır. Kişisel ihtiyaçların giderilmesi kısa mesafeli yürümeye izin verilmektedir. Ortalama on (10). gün sonra hafif hafif yürüme mesafesi artırılır ve (3). hafta sonra yavaş yavaş normal aktivitelere dönülür. Ameliyattan sonra ortalama 1,5 ila (2). ayda vücudu biraz zorlayıcı aktiviteler yapılabilir.

Bacak estetiği için yağ enjeksiyonları da yapılabilmektedir. Ancak yağların enjeksiyonu ile yeterince hacim elde etmek her zaman mümkün olamamakta ve enjekte edilen yağların önemli bir kısmının zaman içerisinde emilmesi söz konusu olabilmektedir. Seçilecek yöntemin kişiye göre belirlenmesi çok daha uygun olmaktadır.

  • Prof. Dr. Mustafa TERCAN
  • Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi