Sinirleri gevşeten 12 doğal sakinleştiriciler

Sinirleri gevşeten 12 doğal sakinleştiriciler

Ramazan ayı, sabır ve hoşgörü ayı. Ancak uzun süren açlık-susuzluk ve sıcaklar, oruç tutanlarda kimi zaman asabiyet yaratabiliyor.

Uzmanlar Ramazan’da iftar ve sahur arasında tüketilecek bazı gıdaların sakinleştirici etkisine dikkat çekiyor. İşte, sinirleri gevşeten 12 doğal sakinleştirici gıda.

Meyvelerin gücü

Kiraz, çilek ve böğürtlen gibi meyvelerin içeriğindeki karbonhidrat yavaşça şekere dönüşürken sizi mutlu edecek ve aynı zamanda vücudunuz bir şeker bombardımanına tutulmamış olacak. C vitamini açısından güçlü olan meyveler sayesinde vücudunuzdaki kortizol hormonu azalacak ve kendinizi daha az stresli hissedeceksiniz. Muz da, ruh halinizi dengeler. Portakal, erik, üzüm gibi lifli meyveler de duygusal sağlık için faydalı.

Çikolata mucizesi

Özellikle siyah çikolata yüzde 70 kakao içeriyor. İçeriğindeki güçlü antioksidanlardan olan flavanoid sayesinde rahatlayabilirsiniz.

Yumurta

Sahurda yiyeceğiniz proteinli gıdalar sinirleriniz için çok önemli. Yumurta tüketebilirsiniz. Protein, size enerji vereceği gibi, daha sonradan gerginlik verebilecek enerji düşüşünü de engelleyecektir.

Kuşkonmaz

İçeriğinde doğal olarak bulunan folik asit sayesinde kuşkonmaz da sizi rahatlatacaktır. Yoğurdun içine karıştırarak da yiyebilirsiniz.

Fesleğen

Sakinleşmenin en hızlı ve kolay yolu. Yemeğinize ekleyebilirsiniz.

Patates

Karbonhidratlar sakinleşmemizi sağlıyor.

Balık

Depresyondan koruyan besinler arasında.

Badem

İftar ve sahur arasında mutlaka atıştırın.

Havuç

B6 vitaminince zengin olan havuç sinir sistemi için harikadır.

Mantar

Stresle mücadelede B grubu vitaminleri barındıran mantar ve pancar da etkili oluyor.

ELMA YEMEYİ UNUTMAYIN

Antioksidan içeren elma, kalp sağlığının yanı sıra cilt yaşlanmasını da geciktiriyor. İçeriğinde yüzde 85 su, yüzde 12 şeker, organik asitler, soda, fosfor, vitamin A, B1, B2, B5, C, E ve PP bulunan elma kas ve sinir sistemi için önem taşıyor. Bedeni ve zihni yorgunluklarda yatıştırıcı etkiye sahip olan elma sahur yaptıktan sonra yenildiğinde rahat bir uyku veriyor; gerginliği alıyor.