Tatlıyı seven alkolü de seviyor

Tatlıyı seven alkolü de seviyor

Yapılan bir araştırmada fonksionel MRI teknolojisi kullanılarak 16 yetişkinin sade su veya şekerle karıştırılmış su içtikten sonra beyin taraması yapıldı. Beyin aktiviteleri sonra içme modelleri ile karşılaştırıldı.

Katılımcıların beyninin sol orbifrontal bölgesinin (beynin ödül sisteminin bir parçası) şekerli suya tepkisi ile aşırı içmek arasında bir bağlantı olduğu belirtildi. Alcoholism: Clinical & Experimental Research dergisinde yayımlanan araştırmaya Indiana Alkol Araştırmaları Merkezi’nden David Kareken öncülük etti.

Uzmanlar elde edilen bulguların beynin ödül merkezinin tatlıya karşı güçlü tepkisinin alkolizm riskini artıran gir gösterge olması açısından önemli olduğunu söyledi. Daha önce insan ve hayvanlarda yapılan araştırmada hem alkol hem de tatlı tercihleri arasında bir bağ olduğu belirtilmişti. Kareken insan beyninin mekanizmasının bu bağlantının arkasında olduğunu düşünüyor.

Kareken “Tatlı severlikle alkolizm arasındaki bağı daha iyi anlamak için çok fazla araştırmaya ihtiyaç var. Alkolizm kendi başına birçok mekanizmanın ürünü. Bizim bulgularımız beynin belirli bir bölgesindeki zevkleri içerdiğini gösteriyor” dedi.

Araştırmanın alkolizm tedavisinde yol göstermesi açısından önemli olduğu belirtildi.