Tüp bebeğe ne zaman geçilmeli

Tüp bebeğe ne zaman geçilmeli

Tüp bebeğe ne zaman geçilmeli ?

Kanalların kapalı olması ve operasyonla açılmasının akılcı olmadığı durumlar, ciddi Sperm Problemleri, ileri yaşta unexplained infertilite Tüp Bebek gerektiren durumlardır. Hafif Sperm Bozukluğu, Hafif Endometriosis, Yumurtlama Problemi (Örnek; Polikistik Over) olanlar Ovülasyon İndüksiyonu (Yumurtlatma) ve İntrauterin İnseminasyon (aşılama) gibi çok daha basit yöntemlerle Gebe kalabilirler. Aşılama üç (3) ila altı (6) kez denenir. Genelde üç (3) kereye kadar başarı şansı oldukça iyi düzeydedir. Olmazsa Tüp Bebek seçeneği düşünülmelidir. Bu noktada istisna grup ise Polikistik Overli kadınlardır. Bu grupta daha uzun süreli Yumurtlatma Tedavisi denenebilir.

Seçilecek tedavi yönteminde kararımızı etkileyen oldukça önemli bir faktörde İnfertilite süresidir. Özellikle sperm ve tüplerle ilgili sorunlarda süre uzadıkça Tüp Bebek dışındaki yöntemlerle sonuç alma ihtimali çok azalır. Örnek olarak aşağıdaki tabloda Hollanda’da kabul edilen IVF (Tüp Bebek) indikasyonları görülüyor:

1.) Tüplerde tıkanıklık (Tubal Patoloji)

A) Tubal cerrahi akılcı değilse Tüp Bebek gerekir.

B) Tüpler problemli ancak tamamen kapalı değil ya da operasyonla açılmışsa iki (2) yıl beklenir, Gebelik olmadıysa Tüp Bebek gerekir. Kadının yaşına bağlı olarak çok daha erken de yapılabilir.

2.) Unexplained (Açıklanamayan) infertilite:

İnfertilite süresi üç (3) sene ya da fazla ise, Tüp Bebek gerekir. Kadın 36 yaşından fazla ise, çok daha önce de yapılabilir.

3.) Erkek faktörü

A) Toplam hareketli sperm sayısı 1. milyondan çok daha az ise, (mikroenjeksiyon-ICSI) gerekir.

B) Toplam hareketli sperm sayısı 1. ila 10. milyon arasında ve infertilite süresi iki (2) sene ya da fazla ise, Tüp Bebek gerekir.

4.) Endometriosis

A) Hafif ve orta derecede Endometriosis “açıklanamayan infertilite” gibi düşünülür.

B) Ağır Endometriosis tubal patoloji gibi düşünülerek karar verilir.

5.) Servikal faktör/immünolojik infertilite.

Iki (2) seneden sonra IVF gerekir. Kadın 36 yaşından fazla ise, çok daha önce de olabilir.

6.) Hormonal düzensizlik (Örnek; Polikistik Over)

on iki (12) ay Ovülasyon İndüksiyonuna (yumurtlatma) rağmen Gebelik olmuyor ise, Tüp Bebek gerekir.

Bu durumlarda tüp bebekten önce intrauterin inseminasyon da düşünülebilir.

Basit ve ucuz yöntemler ile Gebelik elde edilebilecek durumlarda gereksiz yere Tüp Bebek gibi pahalı yöntemleri denemek hiç doğru değildir. Ancak tersi, yani aşılama gibi yöntemleri gereksiz yere senelerce denemek de doğru değildir. Çünkü bu şekilde kaybedilen şey sadece zaman, para ve moral değildir. Seneler sonunda kadının yumurtalık zenginliği yaşa bağlı olarak azalmakta ve bunun telafisi mümkün olmamaktadır. Sağlıklı yumurta olmadığında maalesef Tüp Bebekle de başarı elde edilemez.

Özellikle 35 yaşının üzerinde olan ya da yumurtalık rezervi (zenginliği) zayıf olan kadınların çok dikkatli yönlendirilmesi gereki.

Op. Dr. Numan BAYAZIT

Kadın Hastalıkları ve Doğum