Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp Bebek Uygulamasında Başarı Oranı Nedir?

Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp Bebek Tedavisi çok değişik nedenlerden dolayı yapıldığı için Gebelik elde edilmesini etkileyen pek çok faktör de mevcuttur. Daha önce bahsedildiği gibi özellikle:

  • Kadının yaşı.

  • Uzun evlilik süresi.

  • Erkek spermi ile ilgili bazı faktörler. Örnek; varikosel, azospermi, oligosperm, immotil sperm.

  • Hormonal faktörler.

  • Üreme organları dışında bazı özel hastalıklar.

  • Geçirilmiş eski hastalıklar.

  • Daha önce gebelik olup olmadığı.

  • Daha önce Doğum ya da Düşük olması gibi daha pek çok faktör tedavinin başarı şansını etkilemektedir.

Tüp Bebek yönteminin başarı şansından bahsederken, öncelikle tedavi gören çiftin kendi özel şartlarını göz önüne almak gerekir. Bu şekilde bakıldığında, Gebelik oranları bazı gruplarda % 5 ila 10, bazılarında % 25 ila 40, bazı gruplarda ise, % 50 ila 70 olmaktadır. Çok küçük bir hasta grubunda ise Gebelik elde etmek ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Diğer taraftan, her merkezin Tüp Bebek için bir ortalama gebelik oranı vardır. Hep genç, yeni ve problemsiz, ya da Kısırlık Sebebi kolayca aşılan hastaları programa alan bir merkez ile, gebeliğin zor elde edildiği hastaları da kabul eden bir merkezin Gebelik oranları çok farklı olacaktır. Bir merkezi değerlendirirken ne tür hastaları kabul ettiğini de mutlaka göz önüne almak gerekir.

O halde, Tüp Bebek Merkezleri nin Gebelik oranı yaklaşık % 25 ila 60 arasında değişebilir.

Tabii ki, burada merkezlerin laboratuar şartlarının normal olduğunu varsayıyoruz. Tüp Bebek merkezi nin laboratuar şartları da başarı sansını etkileyen önemli faktörlerdendir.

Tüp Bebek uygulaması için belli bir Gebelik şansının olduğu biliniyor, uygulamaların bir veya bir kaç kez denemesinde oldukça fayda vardır. Fakat, çiftin özel durumuna göre, 1 ila 3 denemede Gebelik elde edilemezse yeni bir denemeden önce durumun tekrar değerlendirilmesi, gerekiyorsa yeni tetkikler yapmak, çifti durumları ile ilgili daha ayrıntılı bilgilendirmek çok daha uygun olur.

Tüp bebekte başarı bilinen faktörler yanında bilinmeyen daha pek çok faktörün etkisi altındadır. Bilinmeyen konularda araştırmalar halen yoğun olarak sürmektedir. Gebelik oranları, bu nedenlerden dolayı da sürprizlere açıktır.

Gebelik oranlarındaki değişiklikler hakkında bazı örnekler fikir verebilir:

Kadın yaşı 40 ve üzeri ise, Gebelik oranları ortalama % 10 ila 20 civarına inebilir

Erkekte azospermi hücrelerin yapım aşamasındaki bir durumla ilgili ise gebelik oranı ortalama % 10 ila 40 arasında değişebilir

Hem Kadın yaşı ileri, hem de azospermi varsa Gebelik oranı ortalama % 0-20 arasında olabilir.

Daha önce 2 ila 3 ten fazla erken düşük varsa başarı sansı azalabilir

Herşeyin normal olduğu vakalarda defalarca Tüp Bebek denemesine rağmen Gebelik elde edilemeyebilir.

Muayene ve tetkik sonuçlarına göre başarı şansı düşük olacağı varsayılan bir denemede oldukça olumlu sonuçlar alınabilir.

Bazen, tüp bebekte Gebelik elde edilemezken, tedaviye ara veren çiftlerde daha sonra kendiliğinden gebe kalanlar olabilir.

Tüp Bebek Merkezlerini ya da doktorları arayan hastaların büyük bir kısmı doğrudan Gebelik oranlarını sorarak bir karar verme eğiliminde olmaktadırlar. Halbuki, kendi özel durumlarının değerlendirilmesinden sonra bir karara varmaları çok daha doğru bir tutum olacaktır.