TÜP BEBEK TEDAVİSİ SONRASI

TÜP BEBEK TEDAVİSİ SONRASI

Tüp Bebek tedavisi yaptırdıktan sonra anne adayları, günlük yaşantılarına döndüklerinde tedaviyi olumsuz etkilememek için kendilerini kısıtlamamaktadır. Bu konuda çevrelerinden de özellikle sürekli yatmaları konusunda yoğun baskı gelmektedir. Anne adayları, mutlaka tedaviyi yaptırdıkları merkezin uyarılarını ve önerilerini kesinlikle dikkate almalıdır. Biz de bu öneri ve uyarıları başlıklar altında topladık.

Günlük Yaşam: Hastanın herhangi bir ağrısı yok ise ve kendini iyi hissediyor ise transferden 1. gün sonra günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilir.

Yolculuğa çıkmak: Eğer çiftin evi işlemin yapıldığı merkez ile aynı şehirde değil ise, transfer gününü merkezin bulunduğu yerde geçirip 1. gün sonra seyahat edebilirler.

Cinsel Yaşam: Gebelik testinin sonucunu alana kadar çiftler, cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Hasta, gebe kaldıysa bebek kalp atışları görülene kadar cinsel ilişki kurulmamalıdır. Sonrasında ise ancak, kanama vs… bir sorun olmaz ise, uzman doktora danışılarak hareket edilmelidir.

İlaç kullanımı: İşlem sonrası rahim içini döşeyen dokuyu (endometrium) desteklemek için hastaya iğne, fitil veya krem şeklinde hormon ilaçları verilir. Bu tedavi, gebelik oluşursa gebeliğin 10’uncu haftasına kadar devam eder. Gebelik oluşmayıp adet kanamasının olduğu durumlarda kanamanın başlamasıyla birlikte tedavi son bulur.

Sağlık: Tedavideki hastalar, transfer sonrası kullandıkları progesteron nedeni ile kabız olabilirler. Böyle durumlarda hastanın düzenli tuvalete çıkabilmeleri için hastalara durumlarına uygun ilaç tavsiye edilebilir. Kabızlık, gebe kalmayı kesinlikle olumsuz etkilemez.

Tedaviye bağlı kasık ağrıları yaşanabilir. Çok şiddetli bir ağrı, 38. derecenin üzerinde bir ateş, bulantı, kusma gibi şikayetler söz konusu olur ise hiç vakit kaybetmeden kesinlikle hemen uzman doktora başvurulmalıdır.

Op. Dr. Tolga Ecemiş

Kadın Hastalıkları ve Doğum, İnfertilite (kısırlık) ve Tüp Bebek Uzmanı