Vajinal doğum

Vajinal doğum

Doğum başladığı nasıl anlaşılır?

Doğumun başlamasını sağlayan faktörler kesin olarak bilinmemektedir. Bebek tarafından üretilen ve SPA olarak adlandırılan bir proteinin doğumun başlamasında rol oynadığı halen daha tartışılıyor.

Doğumun başladığının işaretleri:

Ağrı: Düzenli aralıklar ile, istirahat ile geçmez ise, elle karın üzerinde hissedilir ise

  • Suyun gelmesi.
  • Vaginal kanama.

Normal doğum hangi safhalardan oluşur?

Vajinal doğum üç safhadan oluşur.

1.safha:

  • Doğumun en uzun süreli kımıdır (8. ila 13. saat ilk doğumda, sonraki doğumlarda çok daha kısa)
  • Düzenli ağrıların başlangıcından rahim ağzının tam açılmasına kadar sürer.

Doğum ağrıları, süresi ve şiddeti doğumdan doğuma farklı olabilir. Genel olarak ağrılar ilk başlarda 30. dakikada 2. ila 3. kez ve daha sonraları 10. dakika da 2. ila 3. ağrı hissedilir. Ağrının süresi yaklaşık 1. dakika kadardır. Suyun gelmesi (poşun açılması) ağrıları artırabilir. Rahim kontraksiyonu sırasında bebeğin başının üzerindeki rahim duvarı yukarı doğru kasılır böylece rahimin alt kısmı gerilir ve sonuç olarak rahim ağzı açılır. Rahim ağzının açılması kasılma dişin da birçok faktöre bağlıdır (hormonel vs..) genel olarak anne rahat ise ve kendisini iyi hisseder ise çok daha rahat açılır. Bu safa doğumun en pasif safhasıdır. Ağrı çekmek her ne kadar anne için zorluk taşısa da bu dönemi mümkün oldukça sakin geçirmek ve hem fiziksel hemde mental gücünü doğum eyleminin 2. safhası için saklamak oldukça önemlidir.

2. safha:

Süresi 30 dakkika ve 1 saat arasıdır.

Rahim ağzının tam açılmasından bebeğin doğumuna kadar olan kısım. Bu safada ağrıların şiddeti ve sıklığı artar. Bebeğin başı annenin barsaklarına baskı yaptığından dolayı annede ıkınma refleksi ortaya çıkar. Bu safhada anne olabildiğince kuvvetli ve uzun ıkınması doğumu kolaylaştırdığı gibi çabuklaştırır. Derin nefes alıp tutarak kabız olmuş gibi ıkınılması esastır. Kesik ve tekniğine uygun olmayan ıkınma hem anneyi boşuna yorar hemde doğumu olumsuz yönde geciktırır.

Bebeğin başı doğum kanalın da öne doğru bükülmüştür, başı doğduktan sonra arkaya doğru düzelir. Baş doğduktan sonra genelde ağrılar kısa bir ara verir sonra bebek 90. derece döner ve omuzlar oval çıkıştan doğar. Omuzlardan sonra bebeğin kalan vücudu doğar.

3. safha:

  • Yaklaşık 10. ila 30. dakika sürer
  • Plasentanın tamamen atılması ile biter.

Ağrıların kuvvetine göre 10. ila 30. dakika süren bu safhanın sonunda plasenta doğar. Plasentanın tümü çıktığı uzman doktor tarafından kontrol edilir. Gerekir ise kalan parça çıkartılır.

Doğumdan sonra kordon kesilir ve bebeğinizi kucaklıyabilirsiniz!…