Vajinal Duş Nedir

Vajinal Duş Nedir

Vajinal duş, doğum kanalının (hazne) yani vajinanın temizlenmek maksadıyla su veya başka sıvılarla yıkanmasıdır. Bu konuda halk arasında kesin olarak en sık su ile yıkama kullanılır. Kadınların bu yönteme başvurmalarının nedeni ve sebebi faydalı yönlerinin olduğuna inanmalarından kaynaklanır.

Yapılan çalışmalarda kadınlara sebep ve neden bu yönteme başvurdukları sorulduğunda;

  • Vajinal temizlik.
  • Menstrüasyondan (adet) sonra vajina da kalan kanın uzaklaştırılması.
  • Akıntının temizlenmesi.
  • Cinsel yolla geçen hastalıklardan korunma.
  • Gebeliğin önlenmesi gibi snedenler ve ebepler ortaya koymuşlardır.

Kadınlar arasında yaygın olarak kullanılan sabunlu su, karbonatlı su gibi yöntemlerle vajinayı temizlemek doğru mudur?

Vajina kendi doğası olan bir ekosistemdir. Biz buna Vajinal flora olarak adlandırılır. Normalde vajinayı mikroplardan arındıran kesinlikle en önemli etkenlerden biri asidik bir ortamı olmasıdır, bunuda sağlayan yine bu organda belli bir dengede yaşayan vücudumuza yararlı mikroorganizmalardır. Vajinal duş ile beraber tüm bu dengede olan sistemi kesin olarak bozmak ve de vajinanın asidik ortamını (ph 3-4) bazik hale çevirmek, bizi bir takım rahatsızlıklara, enfeksiyonlara karsı kesin olarak çok daha duyarlı kılacaktır. Vajinal enfeksiyon dolayısıyla yapılan vajinal duşta ise bu enfeksiyonu kesin olarak çok daha yukarı sistemler olan rahim ve yumurtalıklara taşıma ihtimali mutlaka söz konusudur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları olarak vajinal duşu kesinlikle önermiyoruz, Amerikan Jinekologlar Birliği ACOG‘un da bu konuda, vajinal duşu önermediği ile ilgili açık yorumu kesin olarak mevcuttur.

Vajinayı nasıl temizlemek gerekir?

Biz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları olarak vajinanın kendi kendini temizlemesini kesinlikle en iyi yöntem olarak görmekteyiz. Vajinanın dışını ılık suyla veya ph ı dengeli sabunlarla yıkayabilirsiniz , olabildiğincede tampon, sprey gibi materyallerden kesinlikle uzak durmak gerekir, vajinal enfeksiyon riskini kesin olarak artırabilir.

Vajina kendi kendini nasıl temizler?

Vajina mukoid bir sıvı salgılayarak kendi kendini temizler. Sağlıklı vajinada da bir miktar sıvı akıntı olur, bu vajinanın kendi sıvısıdır. Vajina kendi ph ını sabit tutarak antibakteriyel bir ortam oluşturur, bir takım enfeksiyonlarda da uygun teşhis ve tedavi için Jinekolojik değerlendirme gerekmektedir .

Vajinal duş ile gebelikten korunmak mümkün müdür?

Vajinal duş ile gebelikten korunmak kesin olarak mümkün değildir. Ayrıca dış gebelik gibi hayatı tehdit edebilecek ve tüplere zarar verecek bir hastalığın ihtimalini artırır. Doğum kontrol yöntemi olarak vajinal duş kesin olarak kullanılamaz.

Jinekolojik muayene öncesi vajinal temizlik yapmak doğru mudur?

Vajinal akıntı, koku, yanmalarda kesinlikle vajinal duş kullanılmaz. Vajinal duş sadece anlık şikayetleri gizler ve kronikleşmesini sağlar mevcut durumun kesin olarak çok daha kötü bir noktaya getirir.

  • Kötü kokulu akıntılarda.
  • Beyaz ya da yeşilimsi akıntılarda.
  • Vajinada yanma, kaşıntı, kızarma durumlarında.
  • İdrar yaparken yanmada.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da rahatsızlıklarda uzman hekime başvurmak gerekir. Muayene öncesi vajinal duş almak hekim açısından teşhis koymayı zorlaştırır.

Piyasada bulunan kozmetik ürünler vajinal temizlik için uygun mudur?

Uzman Hekimler olarak herhangi bir ürün önermemekteyiz. Vajina dışını ılık temiz bir suyla yıkamak yeterli olacaktır. Sabun kullanılacaksa phı çok daha dengeli ürünler mevcuttur kullanıla bilinir. Bir takım şikayetlerde de kozmetik ürünler değil ilaç mahiyetindeki ilaçlarla tedavi etmek gerekir, bu manada kesin olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekir.

Op. Dr. Güçlü KALEAĞASI

Kadın Hastalıkları ve Doğum