Yağ Alma (Liposuction) İşleminde VASER Liposelection Tekniği

Yağ Alma (Liposuction) İşleminde VASER Liposelection Tekniği

Kabaca yağların emilmesi anlamına gelen Liposuction teriminin Türkçe karşılığı Yağ Alma operasyonudur.

İngilizce de çok değişik şekillerde ifade edilmektedir. Liposuction ile aynı anlama gelen ancak hiçbir farkı olmayan işlemler ve tanımlamalar; Lipoline, Liposhaping, Liposoft, Lipoplasty, Liposculpturing’ dir. Bu tanımlamalar gelişmiş pazarlama tekniklerinin bir ürünüdür.

Burada amaç hastaya bu kelimelerin farklı ve güvenli işlemler olduğunu düşündürmektir. Bunun yanında Bodyconturing, Bodyshaping, Lipofilling gibi tanımlama ve operasyonlarda Liposuction işleminin kombine edildiği diğer işlemlerdir. Kısaca Liposuction yukarıdaki tanımlamaların temelinde yer almaktadır. Dünyada çok sık yapılan Ameliyatlar arasında yer almakla birlikte hakkında en çok spekülasyonların yapıldığı ve çok yanlış bilgilerin olduğu bir operasyondur. Yağ Emme İşlemi yani Liposuction Zayıflatma Ameliyatı değil fazlalıkların alınarak düzeltildiği bir kontur düzeltme ameliyatıdır.

Bu konuda ki en büyük yanlış Zayıflatma Ameliyatı olduğunun düşünülmesidir. Her Kadın-Erkek Liposuction için uygun olmayabilir. Bunun kararını da ancak bir Plastik Cerrah verebilir.

Liposuction; ucunda vücuda giren ince kanül bulunan negatif basınç uygulayan bir vakum sistemi sayesinde gerçekleştirilebilir. Kanüller oldukça ince, uçlarında delikler bulunan içleri boş borulardır.

Yağ alma işlemi; uygulanacak bölgeye yakın, gizlenebilir alanlardan yapılan maksimum bir santimetrelik kesilerden yukarda bahsettiğim kanüller vasıtasıyla gerçekleştirilir ve fazla olan, konturu bozan yağ dokusu negatif basınç sistemi ile dışarıya alınır.

VASER; Ultrasonik Enerji teknolojisinden yararlanarak, ses dalgalarıyla yağ dokusunu parçalar ve sıvı hale dönüştürülür. Bu işlem yapılırken, kan damarlarına, bağ dokuya ve sinirlere kesinlikle zarar verilmez. Özellikle acı vermemesi ve operasyon sonrası morarma yapmaması nedeniyle hastalar tarafından tercih edilen Vaser Liposelection, oldukça etkileyici sonuçlar sunmaktadır. Güvenilirliği sayesinde Boyun, Çene ve Kollar gibi çok daha narin ve ince bölgelerde çalışma imkanı yaratır.

Bu yöntem vücudun tüm bölgelerine uygulanabilir. Bunun sayesinde özellikle bazı Meme Küçültme operasyonlarında açık ameliyata hiç gerek kalmayabiliyor. Bunu erkeklerde görülen meme yağlanmasında da kullanıyoruz. (jinekomasti). Ayrıca istenmeyen yağlar kollardan, karından, sırttan, kalçadan, dizlerden, belden, boyun ve çene altından, bacaklardan da çok etkili bir şekilde alınabiliyor.

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar VASER Liposelection uygulanan hastalarda çok daha az ağrı, ödem ve morluk olduğunu ıspatlamıştır. Ameliyattan sonra şişlik ve morluk az olduğu için iyileşme süreci çok daha hızlı meydana geliyor. Daha rafine bir işlem olduğu için kişiler ameliyattan sonra günlük yaşama çok daha kısa sürede dönüyor. Başka bir özelliği de ‘ultraselektif‘, yani yağlı dokuyu çok iyi tanıyor olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı çok daha yumuşak ve doğal bir iyileşme sağlamaktadır. VASER Liposelection işleminin en önemli özelliği kan damarları, sinir ve bağ dokusundan oluşan çevre dokuya hiçbir zarar vermemesidir.

Vücudun her bölgesine, hatta yüze bile uygulanabilen tıbbi komplikasyonu son derece nadir bir sistemdir. Ultrasonik dalgalarla yağlar sıvılaştırıldığından homojen yağ alınması mümkün hale gelir. Çok ince kanüller ile çalışıldığından dolayı genellikle dikiş gerektirmez, dolayısıyla dikiş izi kesinlikle olmaz. Ancak çalışılan bölgeye göre nokta büyüklüğünde bir iz kalabilir. Dokulara ve damarlara zarar vermeyen hassas kanüller ile çalışıldığında gelişim sonrası iyileşme oldukça hızlı ve zahmetsiz olur.

Vücutta var olan yağ hücresi sayısı bellidir. Şişmanlama olayı bu hücrelerin sayıca artması ile değil, hacimce genişlemesi ile meydana gelir. Vaser Liposculpturing işlemi ile bölgede var olan 100. yağ hücresinin ortalama 70’ini alırsak kalan 30. yağ hücresi 31. olmaz. Tekrar kilo alma durumunda, bu kalan 30. hücre genişlese bile, 100. hücrenin genişlemesi gibi kesinlikle hiçbir zaman olmaz. Bu yüzden bu bölgeden yağ alındıktan sonra, aynı bölgede kesinlikle aynı oranda yeniden bir yağlanma oluşmaz.

Eski teknoloji ile uygulanan Liposuction ile ilgili olumsuz duyumlar almış olabilirsiniz. Daha gelişmiş ve güvenli bir yöntem olan Vaser Liposelection ile Liposuction arasındaki farklar aşağıda sıralanmışır. Alan çok geniş olmadığı müddetçe genellikle lokal anestezi tercih edilir. Vaser Liposelection‘da yağlar küçük kanüller kullanılarak çok hafif basınç ile çekilir. Bu nedenle çevre dokusu zarar görmez ve iyileşme esnasında dalga şeklinde düzensizliklerin oluşması minimize edilir.

Liposuction‘de ise büyük kanüller kullanılır. Büyük basınç ile yağ çekildiğinden, çevre dokuya zarar veren koparıcı bir işlem yapılır ve dalgalı cilt görünümü oluşması ihtimali oldukça yüksektir. Vaser Liposelection‘da hasta 1. veya 3. hafta çok sıkı olmayan bir çorap ya da korse giymelidir. Liposuction‘da ise 3. veya 4. hafta özel korse giyme mecburiyeti vardır. Vaser Liposelection‘da 4. ile 6. haftada ödem kaybolur. Liposuction‘da vücuttaki ödemin tamamen geçmesi bir kaç ayı bulabilir. Vaser Liposelection çok daha yumuşak ve işlevsel bir yöntem olduğundan dolayı damarlar ve doku çok daha iyi korunur. Liposuction‘da yağ çekme sırasında büyük basınçlar kullanıldığından dolayı dokular zorlanıp, zarar görebilir ve kanamalar olabilir. Sonuçta ilerleyen tıbbi ve teknolojik gelişmeler hem cerrahların hem de hastaların hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi