Yumurta Bozuklukları

Yumurta Bozuklukları

Yumurta Bozuklukları, Kadında kısırlık nedenlerinin yaklaşık %25 ‘ini oluşturur. 3 grupta incelenebilir.

Birinci Grup: Merkezi Yetmezlik: Hipogonadotropik hipogonadizm olarak adlandırılan beyinden salgılanıp yumurtalıkları uyaran hormonların yetersiz salgılanmasıdır. Yetersiz olan hormonların vücuda verilmesiyle yumurtlama meydana gelir.

İkinci Grup: Over Yetmezliği: hipergonadotropik hipogonadizm olarak adlandırlan hormonların yüksek olup yumurtalıkların yetersiz cevap vermesidir. Erken menopoz olarak da tanımlanır. Ne yazık ki bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Ancak yumurta bağışıyla gebelik oluşabilir. Bu da ülkemizde yasal değildir.

Üçüncü Grup: Kadınlarda en sık görülen yumurtlama bozukluğu olan polikistik over sendromudur. Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Genetik bir yatkınlıkla birlikte aşırı kilo alma, yanlış beslenme gibi faktörlerinde rol alabileceği ileri sürülmektedir.

Polikistik over sendromlu kişilerin genellikle yarısında aralıklı adet görme (2. ila 6. ayda bir gibi) diğer yarısında da sık ve düzensiz adet görme şikâyeti görülür. Bu kişiler genellikle şişmandır tüylenme, sivilce, saç dökülmesi gibi cilt problemleri eşlik eder.

Polikistik over sendromunun bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi şikayetlere yöneliktir. Genç kızlarda ve gebe kalmak istemeyen kadınlarda düzenli adet görmesi için doğum kontrol hapları ya da sıklık progesteron başlanır. Tüylenme, akne gibi problemlerin ön planda olduğu durumlarda antiandrojenler başlanır. Tek başına kilo vermekte tedavide oldukça önemli bir rol alır. Ancak polikistik over sendromu olan kadınlar biraz daha zor kilo verirler. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara da yumurtlamayı arttırıcı ilaçlara başlanır.

Polikistik over sendromlu hastaların kesinlikle düzenli adet görmeleri için tedavi olmaları gerekir. Yoksa düzensiz adet görmeye bağlı vücutta biriken östrojenin etkisi ile ilerleyen yıllarda meme kanseri, rahim kanseri, koroner kalp hastalıkları gibi istenmeyen durumlarla normal kadınlara göre yaklaşık 2. kat çok daha fazla maruz kalırlar.

Op. Dr. Nevin ÖZSARAÇ

Kadın Hastalıkları ve Doğum